Impregnace obkladů z umělého kamene a sádry, jak, kdy a čím ?

05.10.2014 19:25

Impregnace výrobků z umělého kamene je proces, během kterého kontrolovaně upravujeme (zlepšujeme) povrchové vlastnosti, jako je odolnost proti vodě, mrazu, UV záření, chemikáliím, obecně se dá říci, že jim prodlužujeme životnost. Neošetřený betonový povrch je namáhán deštěm, mrazem, sluncem a to má časem za následek vyblednutí barev výrobku, působením vody a mrazu se i sebelépe zvolená betonová směs neubrání vzniku povrchových optických vad, které časem vyústí až k nevratnému poškození povrchu a obnažení hrubších pískových či štěrkových zrn. Všechny betonové výrobky, zejména ty čerstvě vyrobené, trpí ve větší či menší míře vznikem vápenných výkvětů, které sice dílo nepoškodí po kvalitativní stránce, avšak po estetické už ano. I když vápenný výkvět, závoj, který je viditelný hlavně na barveném betonu, po čase sám zmizí, nepůsobí dobře a nejednomu majiteli už připravil spoustu bezesných nocí. Lépe jednoduše těmto věcem předcházet.

 Tak tedy čím obklad impregnovat.

 Pokud se jedná o obklady interiérové, ať sádrové nebo betonové, nejčastěji se setkáte s nabídkou silikonových hydrofobizačních přípravků, které mohou být poměrně velmi levné, ale i drahé. Mohou být čiré, nebo mléčného zabarvení, společný mají základní složení a tudíž i vice či méně podobnou účinnost. Ta je dostačující pro nenáročné použití v interiéru, v suchých a čistých prostorech. Plní funkci hydrofobizační, tedy vodoodpudivou, obklad se nezašpiní tak snadno jako neošetřený, některé typy impregnací zvýrazní barvy obkladů, obecně zachovávají paropropustnost. 

Jako vhodná impregnace pro náročnější použití v exteriérech se nabízí například akrylátová pryskyřice na vodní či rozpouštědlové bázi, která proniká při správném použití hluboko do struktury kamene, ten trvale konzervuje, zpevňuje a zároveň zachovává částečnou paropropustnost. Tyto přípravky chrání proti působení vody, některých chemikálií, horku, mrazu, UV, některé mají třeba fungicidní přísady, slouží jako prevence proti růst mechů.

Jak impregnovat, pomůcky.

Impregnace se provádí dle typu použité impregnace a přesně dle návodu výrobce. Pokud impregnujeme prostředky s obsahem silikonu, dbáme, aby byla vrstva rovnoměrně nanesena, nikde nestékala a nehromadila se do velkých louží. Nejčastěji se nanáší ve dvou vrstvách, přičemž je velmi důležité, aby se druhá vrstva nanášela na ještě ne zcela zaschlou první, tzv. do mokrého. Druhá vrstva nasucho by se už do struktury kamene přes bariéru první vrstvy nedostala. K nanášení můžeme použít štětec nebo rozprašovač. Tyto přípravky zanechávají obvykle na nábytku a lakovaných předmětech skvrny, zakryjte raději okolí zakrývací fólií pro malíře.

Impregnace pryskyřicové jsou obecně málo dostupné, je třeba dodržovat pečlivě aplikační návody. Pokud by jste si tento typ impregnace zakoupili u nás v obchodě Lucca-umělý kámen, podrobné instrukce k použití vám samozřejmě rádi dodáme.

Kdy impregnovat ?

Nejdříve dva týdny po montáži, když už je vše dokonale proschlé a vyzrálé, předejdete tím riziku vzniku skvrn při aplikaci na vlhký povrch.